- Reklam -

Örnek bir antrenör; Rıfat Çiçek

Röportaj: Gülseren Şenyüzlü

Kendini futbolcu yetiştirmeye adamış örnek bir antrenör. Başarılı, sabırlı… İmkansız yoktur, sözü onun sloganı. Ve bu slogandan yola çıkarak pek çok kızımızın hayatını değiştirdi.

Teşekkürler örnek antrenör, yolun açık öğrencin bol olsun.

Sizi tanıyabilir miyiz?

blankODTÜ “Beden Eğitimi ve Spor Bölümü“ mezunuyum. Beden eğitimi öğretmeniyim, aynı zamanda Esentepe kız takımının antrenörüyüm

Kız takımı ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Kız takımımız Esentepe Spor Klubü içerisinde faliyet gösteriyor. 2004 yaş ortalaması ve 45 kızımız var.

Eskişehir’de kaç kız takımı var?

Eskişehir’de 4 kız takımı var.

Bu takımlar içinde en güçlüsü hangisi?

Bizim takımımız oldukça güçlü, diğer takımlarla ilgili bir şey söylemeyeyim. Çalışınca her şey oluyor.

Takımınızdan milli takıma giden kızlar var mı?

Pınar Sulucılız, milli takıma girdi. Ancak pandemiden dolayı Kırklareli’nde . Milli takıma aday, Eylül ayındaki seçmelere girecek olan kaptanımız Eda Özbay var.

Milli takım seçmeleri nasıl yapılıyor?

Milli takımla diyaloğumuz çok iyi, bizden şu bölge için oyuncu var mı diye soruyorlar. Biz de varsa bilgilerini ve görüntülerini gönderiyoruz. Daha sonra deneme kampı oluyor. Orada uygun görülürse seçiliyor.

Milli takıma seçilen kızların avantajları neler?

Milli takımla, Gençlik Spor Bakanlığı arasında bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre, oyuncu 4 yıl üst üste milli takımda oynarsa vakıf üniversiteleri %100 burs verecek. Lise bölümü için de burs veren liselerden faydalanabiliyorlar. Tabi bu sadece beden eğitim bölümü için değil, YKS’den TYT’den eğer tıp fakültelerinden birini kazanacak puan aldıysa, onun yarısı kadar veya 3’te 2’si kadar puanla, özel üniversitelerin tıp fakültesinde okuyabiliyorlar.

Oyuncularınız yaşları konusunda bilgi alabilir miyim?

Sporcularımın en büyüğü 2003’lü. 2004’lü ve 2005’li oyuncumuz da var ama çoğunluk olarak 2006, 2007, 2008. Bu sene 8 oyuncumuz üniversite sınavına girecek.

Ders başarılarını kontrol ediyor musunuz? Başarısız olan oyuncularla ilgili neler yapıyorsunuz?
Başarılarını ayrı ayrı takip ediyorum. Ders başarısı düşükse düzeltmesi konusunda uyarıyorum. Benim taktiğim şöyle: “Takıma, 70 ortalama ile geldiyse 70’in altına düşemez. 70’in üstüne çıkabilir ama altına düşemez. Daha önceki ablalarından 4’ü öğretmen ve 2’si de polis oldu. Benim yetiştirdiğim oyunculardan 9’u beden eğitimi spor bölümlerinde halen okuyorlar. Amaç kesinlikle eğitim, futbol araç.

Futbol oynamaya başladıktan sonra kızların hayatında ne gibi değişiklikler oldu?

Mesela Sudem İşken, çok savruk ve disiplinsiz bir çocuktu. 3 senedir bizimle beraber. Evde, dışarıda oturup kalkmasından tutun da yemek yemesi bile değişti. Disiplin olmadan olmuyor. Futbolu sadece sahada düşünmememiz gerekiyor. Evde de disiplin olmalı. Çocuklara sürekli söylediğim bir şey vardır. Beni sevmek zorunda değilsiniz ama bana saygı duymak zorundasınız. Saygı olmadan ne sevgi oluyor ne güven oluyor. Saygı olmadan hiç bir şey olmuyor. Biz burada saygıyı öğretiyoruz.

Kızlarınızın başarılı olduğunu gördüğünüzde neler hissediyorsunuz?

Ben, pek çok milli takım oyuncusu yetiştirdim. Profesyonel oyuncu yetiştirdim. En son yetiştirdiğim Birgül Sadıkoğlu Ukrayna’da oynuyor. Onu yabancı bir kanalda seyrederken gurur duyuyorum. Çok güzel çok değişik bir duygu…

Biraz Birgül’den bahsedebilir miyiz? Birgül nasıl başardı?

Birgül’ü bulduğumda 9 yaşındaydı. 9 yaşından 19 yaşına kadar beraber çalıştık. Birgül bizimle 10000 saatin üzerinde antrenman yaptı. Bu iyi bir rakam… İstenilen de bu rakam ve daha fazlası. Daha sonra kadınlar 1. ligine gitti. Kadınlar 1. ligine gidene kadar 60’a yakın milliliği vardı. Şu an Ukrayna takımında oynuyor. Burası onun için bir atlama taşı olacak. Şu an bulunduğu takım Barcelona’nın pilot takımı. Oradan da büyük bir olasılıkla Barcelona’ya geçecek.

Derslere olumlu veya olumsuz etkileri sizce neler?

Biz haftada 10 saat antrenman yapıyoruz. Burada 10 saat antrenman yapıyor ve gidiyor okulda da başarılı oluyorsa bu çocuk hayatta da başarılı olur. Okulda dersleri iyi buraya geldikten sonra düşüyorsa o çocuk başarısız. Her ikisin ide iyi yapacak duruma gelirse hayatta da başarılı olur. Daha önce dediğim gibi özel üniversiteler ve Gençlikspor arasında yapılan anlaşma ile elimiz güçlendi. Sadece futbol için değil basketbol, tekvando gibi diğer branşlarda da milli olan çocuklarımız bu haklardan yararlanıyor.

Dersleri kötü olan kızlarla ilgili nasıl bir yol izliyorsunuz?

Velilerden böyle bir eleştiri geldiğinde çocukla konuşuyoruz. Veli ile konuşuyoruz. Olmayacağını söylüyoruz. Bizde amaç önce eğitim olduğu için bunları düzeltip gelmesini istiyoruz. Öncelik eğitim daha sonra futbol. Bunları düzeltip gelmesini istiyorum veya süreç içerisinde bunların düzelmesini istiyorum. Ve sonuç olarak da düzeliyor. Ben her konuda kızlara yardımcı oluyorum. Matematik, İngilizce. En son 25 kitap aldım. Çocukların bunları bitirmesini istedim. Futbolun, kısaca sporun çocuklar üzerindeki etkisi her zaman olumlu oluyor.

- Reklam -

Benzer İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Son Eklenen İçerikler

- Reklam -