- Reklam -

Girişimci bir kadın Özlem Tepeçalı Taşkınlar

Röportaj: Gülseren Şenyüzlü

Eskişehir, hayallerinin peşinden koşan girişimci, rol model bir kadınla tanıştı “AŞİNA” da…
Uzun yıllar Fizik Dersi Öğretmenliği yaptıktan sonra emekli olan Özlem Tepeçalı Taşkınlar, lokanta kurma hayalini gerçekleştirdi.

Üç sözcükle kendinizi tanıtır mısınız?

Fedakar, azimli, başarılı.

“Aşina” hayırlı, uğurlu olsun. Fizik öğretmenisiniz, nerden geldi aklınıza lokantacı olmak, fizik öğretmenliğinden sonra?

Teşekkür ederim. Yıllardır hayalimdi. Bu sene bu hayalimi gerçekleştirdim, çok mutluyum.

İlk kez gittiğim bir mekanda önce tuvalete girerim. Tuvalet temizse derim ki bu mekan temizdir. Sizin tuvaletleri de kontrol ettim, oturma odası gibi. Her zaman bu özeni gösterecek misiniz?

Elbette tuvaletlerin temizliği çok önemli… Tuvaleti temiz olan bir mekanın mutfağı da temizdir. Tuvalet ve mutfak bizim en temiz olması gereken yerler diye düşünüyorum ben de. Evimde gösterdiğim özeni burada da gösteriyorum

Nasıl başlarsa öyle gider diye düşünüyorsunuz.

Aynen öyle, evde de mutlaka bir kontrolör olur ve denetler. Yoksa ev ahalisi ortalığı toz duman eder maazallah. Burası da benim ikinci evim, evdeki kurallar burada da geçerli. Kedinin bacağını baştan ayırın, derler ya ben de öyle yapıyorum.

Oğlunuz desem.

O, benim en zayıf noktam. Allah’ın en büyük hediyesi… Hayat kaynağım.

Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır derler, her başarılı kadının arkasında da bir erkek var mıdır? Diyor ve konuyu Adnan beye getiriyorum.

Adnan Bey, eşim, yıllardır esnaf. Esnaflığın, ticaretin ne olduğunu bildiği için beni desteklemeyen kişilerin başında geliyor. Hep ticaretin zor olduğunu söyleyerek bu işe girmemem için çok uğraştı. Kısaca hiç desteklemedi.

Koç burcuyum. İstediğim her şeyi başarırım, hatta inatla üstüne üstüne giderim. Eşim hayır dedikçe benim isteğim çoğaldı. Azmettim ve mekanı açmayı başardım. Umarım, sonrası da güzel olur.

Mekanın iç dekorasyonuna bayıldım… Aksesuarları kim seçti?

Mimarımız birçok anlamda bize yardım etti, yönlendirdi; ama şunu söyleyebilirim, aksesuarların birçoğunu ben seçtim. Benim zevkim. Çoğunda benim parmağım var. Estetik ruhluyum, güzeli severim.

Garsonların kıyafetleri de çok hoş onları kim seçti?

Renk uyumu ve görüntülerin çoğunu ben kendim tercih ettim. Mimarımızın da katkıları oldu elbet.

Kaç çalışanınız var?

Şu an 10 elemanımız var.

Elemanlarınızla aranız nasıl onları sözlü yapıyor musunuz? Otur yerine, sıfır, diyor musunuz?

Hem seviyorlar hem çekiniyorlar. O dengeyi kurmak çok önemli şu an için o dengeyi kurduğumu düşünüyorum.

Öğretmenliğinizin size yararı oldu mu yaptığınız işte?

Sınıfı nasıl yönetiyorsam buradaki birçok şeyi yönetmekte de aynı tekniği kullanıyorum ve yöntem burada da geçerli.

Açılışta giydiğiniz turuncu bir kıyafet vardı çok da güzeldi. Elbiseyi kim seçti, neden elbise?

Spor şıklığı seviyorum. İstediğim kıyafeti terzime diktiriyorum. Hazır giyim pek kullanmıyorum. İstediğim kıyafetleri hazır giyimde bulamıyorum. Tarzım değil. Kendi tarzımı yaratıyorum ve istediğim gibi giyinmek istiyorum.

Hangi rengi seversiniz?

Aslında siyah en favori rengim… Fakat bu saatten sonra daha canlı renkler giymeyi tercih edeceğim.

Neden bu saatten sonra?

Hayatıma bu yıl yeni bir farklılık kattım. O yüzden siyah yerine canlı renkleri tercih edeceğim.

Dostluk, arkadaşlık desem…

Hayattaki en büyük dostum, her şeyimi paylaştığım; iyi kötü, her anımda yanımda olan sevgili Gülseren Şenyüzlü. Seni çok seviyorum.

Yemeklerle aranız nasıl yemek yapmayı seviyor musunuz?

Yemek yapmayı çok seviyorum. Yemek yaparım, ben yemem, yediririm. Lokanta açmamdan belli değil mi?

Şefimiz bugünkü menüyü çıkarttı. Siz tadıyor musunuz?

Tabi önce ben tadıyorum, daha sonra çalışanlarımıza tattırıyorum. Okey vermeden misafirlerimize sunmuyoruz.

Müzik desem.

Müzik vazgeçilmezim. Fakat buradaki müzik, istediğim müzik mi hayır. Herkesin seveceği müzikleri çalmayı tercih ediyoruz.

Küçük bir çocuğunuz var, sürekli burada olmak onu nasıl etkileyecek?

Annem, eşim ve babamın hakkını ödeyemem. Oğlum doğduğundan bu yana bana en çok destek oluyorlar. Onların desteği olmasa burayı açamazdım. Herkes fedakârlıkta bulunuyor. Müşteri beni görmek isteyecek, ben de burada olmak istiyorum.

Hem öğretmen, hem de girişimci bir iş kadını olarak genç kızlarımıza ne önerirsiniz?

Öncelikle eğitim şart diyorum. Mutlaka üniversite eğitimi olmalı. Meslek sahibi olmalılar. İdeallerindeki, hedeflerindeki, neyse onu gerçekleştirmek için azimle çalışmalılar. Yılmamalılar.

Herkesin önüne engeller çıkabilir. Ama herkes çalışırsa, isterse isteğine kavuşur diyorum. Ben yıllardır kendime ait bir iş yeri açmak istedim. 47 yaşında açtım bu benim için başlangıç…

Bazıları okuyamadı. Şuanda da okumaları için çok geç. Onlar ne yapsınlar.

Yine bir çalışma hayatına girmeliler. Evde oturarak kendini geliştirebileceklerini düşünmüyorum. Fakat bir şekilde kitap okumalılar. Girişimcilik kursları var, meslek edindirme kursları. Öyle ya da böyle becerileri, yetenekleri doğrultusunda bir iş alanı yaratmalılar.

Ve beklenen gün geliverdi…Öyle çok istiyordu ki hayalinin gerçekleşmesini, Pandemi koşullarında bile pes etmedi,3 aylık süreyi eksiklerini tamamlamak için değerlendirdi.

Tepeçalı ve Taşkınlar ailelerinin yer aldığı açılışta; Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, Eskişehirspor’un efsane kadrosunda yer alan eski futbolcu ve Odunpazarı Belediye Meclis Üyesi Hüdai Doğu, Eskişehir Odunpazarı Belediye Meclis Üyesi Nihat Çuhadar, Eğitimci –Yazar Gülseren Şenyüzlü ve “AŞİNA” nın mimarı Özlem Tepeçalı Taşkınlar birlikte açılış kurdelasını ,hayırlı uğurlu olsun, dilekleriyle kestiler.

Bu cesur ve azimli kadını avuçlarımız patlayıncaya kadar alkışlıyoruz.

Yolun açık olsun Özlem Tepeçalı Taşkınlar…

- Reklam -

Benzer İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Son Eklenen İçerikler

- Reklam -