- Reklam -

Esin Gökalp

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Hasta Hakları, Santral, Basın ve Halkla İlişkiler Birimleri Sorumlusu Esin Gökalp.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’nde Hasta Hakları, Santral ve Basın ve Halkla İlişkiler Birimlerinden sorumluyum. 24 yıldır ESOGÜ ailesinin bir parçasıyım. Yüksek lisansımı İşletme alanında tamamladım. Evli ve bir çocuk annesiyim.

Birimlerinizdeki işleyişten bizlere bahsedebilir misiniz?
Hastanemizin sağlık operasyonlarının olası yanlış anlaşılmalarının açıklığa kavuşması, gerek sağlık personelimiz gerekse hastalarımızın kanunlar çerçevesindeki haklarının korunması ve uygulanması dolayısıyla herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına ekip olarak güler yüzle ve empati kurarak başvuruları mümkün olduğunca yerinde çözmeye çalışmaktayız.

Birime iletilen bütün başvuru, öneri ve teşekkürler değerlendirilir ve bu doğrultuda elde edilen bilgiler hastalarımıza daha kaliteli bir hizmet verebilmek amacıyla hastane hizmetlerinin geliştirilmesinde kullanılır.
Aynı zamanda hastanemizin dışa açılan kapısı olarak yaptığımız çalışmaların basın organlarında yer alması, hastanemiz adına yapılan tüm etkinliklerin organizasyon ve süreç yönetiminde yer almaktayız.

Covid-19 dönemi sizin biriminizdeki işleyişleri etkiledi mi? Ve hasta başvurularındaki öncelik değişti mi?
Basın ve Halkla İlişkiler Biriminde Pandemi Döneminde tüm hastanelerde olduğu gibi etkinliklerimiz ertelendi. Ancak konusunda uzman hekimlerimizden hastalarımızı ve kamuoyunu bilgilendirmek üzere haberler hazırlayıp basına gönderdik. Hasta Hakları Biriminde hasta başvurularını dilekçe, e-mail, Sabim ve Cimer Başvuru kanallarından alırken yaşadığımız bu zorlu süreçte Mail, Sabim ve Cimer kanallarından daha çok başvuru aldık. Bu dönemde belirsizlikten dolayı hasta ve hasta yakınları santral birimimizin yoğunluğunu arttırdı doğal olarak. Fakat santral birimimizin deneyimli ve soğukkanlı çalışması sonucu yoğunluğu da başarılı bir şekilde atlatarak süreci sorunsuzca yönetmeyi başardık. Özverili çalışmaları için tüm ekip arkadaşlarıma ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Hastanenizin Pandemi Hastanesi olması işleyişinizi nasıl etkiledi?
Bu süreçte ilk başta eski düzenimizi arayan hastalarımız da oldu. Hastanemizde acil vakalar ve kritik sağlık sorunu yaşayan hastalar kabul edildi. Acil olmayan ameliyatlar ve vakalar ertelenmek durumunda kalındı. Hasta ziyaretlerimiz yasaklandı. Zorunlu haller dışında refakatçi kabul edilmedi. Ve bahsi geçen bu durumlar elbette ki bazı hasta ve hasta yakınlarımız tarafından olumsuz algılanabildi. Fakat ekip olarak son derece duyarlı bir yaklaşım ile tüm bu olumsuz algılamaları da sorunsuzca çözüme kavuşturduk. Gerek hasta ve hasta yakınlarının gerekse sağlık personelinin duyarlı davranmasından olumlu ve yapıcı yanlarını adeta yeniden öğrendik.
Tabi ki bu süreçte ekibimde yer alan kıymetli çalışma arkadaşlarım Gülay GÜVEN, İlknur KARAYAZI, Ceyda KAVRAYICI ve Santral ailemizden Kibiriye MERT özverili ve duyarlı çalışmalarıyla en büyük destekçim oldular. Teşekkürü kendilerine bir borç biliyorum. İyi ki varlar, iyi ki varız ve iyi ki mükemmel bir ekibiz.

Yaşadığımız şu süreçte sağlık çalışanlarına verilen destek sizce hastaların sağlık çalışanlarına karşı tutumunu değiştirdi mi?
Sağlık çalışanlarına şiddeti önlemenin yollarını ararken, birden kendimizi tüm ülkenin birlik içinde sağlık çalışanlarını desteklediği, alkışladığı, değerini anladığı günlere uyanmaya başladık. Pandeminin sağlık emekçileri için en büyük katkısı da bu oldu kanımca. Sağlık ordusunun karşılıksız ve özverili çalışmaları toplumun tüm kademelerinde sonuna kadar anlaşıldı.

Bu süreçte gerek covid-19 hasta yakınları gerekse hastaneniz personeli adına ne gibi moral motivasyon çalışmaları yaptınız?
Bu zorlu süreçte hastanemizde görev yapan her meslek gruplarından çalışanlarımızla birlikte halkla ilişkiler ekibi olarak anlamlı videolar hazırladık. Bunlardan birkaç tanesi ise Anneler gününde ‘Esogü Hastanesi Çalışanları Tarafından Hazırlanan Annelere Anlamlı Hediye’ adlı videomuz. Kadınlar gününde ise erkek sağlık çalışanlarımızın katkılarıyla özel video hazırladık. Başhekimliğimiz tarafından hazırlanan ‘Esogü Hastanesi Sağlık Çalışanları 23 Nisan’da Memleketim İçin Söylüyor’ adlı videomuzda hastanemizde çalışan sağlık çalışanları ile 23 Nisan video çekimi gerçekleştirildi. Ayrıca tüm dini bayramlarımızda hastane yönetimi adına şahsım, nöbetçi müdür ve süpervisörler ile birlikte hasta, hasta yakınları ve sağlık çalışanlarımızın morallerini yükseltmek ve yalnız olmadıklarını göstermek amacıyla bayram ziyaretlerimizi gerçekleştirmekteyiz.

- Reklam -

Benzer İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Son Eklenen İçerikler

- Reklam -