- Reklam -

Deliklitaş Güzelleştirme ve Geliştirme Derneği

Röportaj: Gülseren Şenyüzlü

Mahalle sakinleri:
“Bu sokaklar, bu ağaçlar, bu kaldırımlar, bu çiçekler, bu kediler, bu köpekler bizim diyebilsin. “
İnsanlar birbirini selamlasın,
Paylaşsın,
Sevgi,
Saygı egemen olsun.
dediler ve bu amaçla:
Deliklitaş Güzelleştirme ve Geliştirme Derneği’ni kurdular.

Dernek Başkanı Murat Kahyaoğlu’yla birlikteydik o anlattı ben dinledim.

Derneği kurma amaçları da çok özel: ”Hedefimiz Deliklitaş Mahallesini daha yaşanabilir kılmak ve yaşam kalitesini arttırmak.” diyor eski CHP Milletvekillerimizden Murat Kahyaoğlu.

Ve devam ediyor : “Mahalle, sokakları bazında örgütlensin. Mahallede yaşayanlar mahallenin SAKİNİ değil SAHİBİ olsun. Aynı zamanda da mahallenin sorunlarının çözümüne de katılsın.

Mahalle sakinleri, bu sokaklar, bu ağaçlar, bu kaldırımlar, bu çiçekler, bu kediler, bu köpekler bizim diyebilirsin.
Yani mahalle değişsin, sivilleşsin. İnsanlar birbirini selamlasın, değişik etkinliklerde bir araya gelsin, dayanışsın, paylaşsın, sevgi ve saygı egemen olsun.

Bu amaçla çıktığımız yolda önceliğimiz, odak ve hedef kitlemiz çocuklar ve kadınlar oldu. Onlar için bir sevgi ve dayanışma evini dernek merkezi yaptık. Bu evde çocuklara ve kadınlara birer oda ayırdık.
Çocuklar için bir kütüphane kurduk.

Çocukların sokaklarda belediyenin oluşturduğu saksılara, içindeki bitkilere ve sahip çıkması için “çocuk çiçek projesi” geliştirdik.

Projenin gerçekleşmesinde sanatçıların, şairlerin, yazarların çok önemli olduğunu düşünerek sanatçı grubunu her hafta sonu derneğe davet ettik. Onur verdiler, katıldılar ve bu konuda onlarla verimli ve ufuk açıcı görüşmeler yaptık.
Sanatçılar, şairler, yazarlar toplumun aydınlık yüzüdür, geleceğidir. Okuyan, araştıran, kendini sürekli yenileyen yapı taşlarıdır.

Sanatçılar etkinliklerimize katılırsa mahalledeki dönüşüm, yenilenme hızlanır diye düşündük.

Toplantılarımızda onlardan çok şey öğrendik.

Böyle güzel bir projeye katkımız olursa seviniriz dediler ve
ŞİİR ATÖLYESİ, ÖYKÜ ATÖLYESİ, KARİKATÜR ATÖLYESİ, KADINLARIMIZ OKUYOR

Projelerini önererek gönüllü katkı vermeye hazır olduklarını söylediler.

“ARTIK GÜZEL ŞEYLER ÜRETMEK İÇİN ALT YAPI HAZIRDI.”

Ne var ki pandemi dönemi her şeyi alt üst etti. Dileğimiz en kısa zamanda bu zor günleri atlatarak projelerimizi uygulamaya başlamaktır.

Deliklitaş Mahallesi Geliştirme Güzelleştirme Derneğinin Öyküsünü anlatıverdi bize pandeminin verdiği üzüntüyü belirttikten sonra:
“Dernek 2019 yılının ilk ayında faliyete geçti. Beş ay kuruluş çalışmaları ile ilgilendik. Bu süreçte kurucu başkanlığımızı Metin Cemalcılar yaptı.

5 Mayıs 2019’da ilk genel kurulumuz yapıldı ve seçilen yönetim kurulu Murat Kahyaoğlu’nu başkanlığa getirdi.

Sevgi ve Dayanışma Evi’ni kurmak için yola çıktık.

İlk etkinliğimiz sevgi ve dayanışma evi dediğimiz bir daireye taşınmak oldu.

Sonra “Çocuk Odası ve Kitaplığı” kurduk davet ettiğimiz yazarlarımızın getirdiği kitaplarla doldu taştı kütüphanemiz. Yazarlarımıza verdikleri katkılardan dolayı çocuklarımız adına teşekkür ediyorum.

Kitap günleri ve sohbetleri yapmaya başladık. Kitaplığı çocuklardan bir grup ve üniversitede sınıf öğretmenliğinde okuyan bir kızımız yönetiyor.

Kısaca çocuklarımızın sorumluluk almalarını sağladık.

Eskişehir’deki parkları, müzeleri, sanat merkezlerini gösteren harita ile mahallenin sokaklarını ve ortak kullanımlarını gösteren büyük bir krokisi hazırlayıp duvara astık.

Bu krokiye mahalle ile ilgili bilgileri işliyoruz. Mahallede yalnız yaşayanlar, yaş profili, doğum yerleri, engelliler, çocuklar, evcil hayvan besleyenl, yurt dışında doğanlar, sivil toplum kuruluşlarına üye olanlar , gibi.. Kısaca önce mahallimizi tanımak gerektiğinden yola çıktık bu konuyu önemsiyoruz.

Eskişehir Haritasını da asarak çocuklarımıza tanıtım programları yaptık.
Çocuklar merak ettikleri, görmek istedikleri yerleri bizlere aktarıyorlar.

Biz de çocuklarımız için geziler düzenleyerek kentimizi tanıtıyoruz. Çocuklarımız gezilere anneleriyle birlikte katılıyorlar. Geziler konusunda Murat Atılgan Ortaokulu ile işbirliği yapıyoruz. Okul yönetimine de verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz.”

Yönetimde yer alan Nimet Beder ve Mehmet Eratak da toplantı sırasında yanımızda yer aldılar. Güler yüzleri ve konukseverlikleri için kendilerine teşekkür ediyorum.

- Reklam -

Benzer İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Son Eklenen İçerikler

- Reklam -