14 C
Eskişehir
20 Nisan Cumartesi 2024
Ana SayfaRöportajCumhuriyetin Kadınları Yaşamı Filizlendiriyor… Ülker Üre

Cumhuriyetin Kadınları Yaşamı Filizlendiriyor… Ülker Üre

Röportaj: Gülseren Şenyüzlü

Birlikte güzeliz, birlikte güçlüyüz… Kadınlar yaşamı yeniden filizlendirecek.
ÜLKER ÜRE de yaşamı filizlendirmek isteyen Cumhuriyet Kadını…
Kendini tanıtır mısın, dedim ve başladı anlatmaya…
Ben doğma büyüme Tepebaşı’na bağlı Gündüzler Mahallesinde yaşıyorum yıllardır.

GÜNDÜZLER MAHALLESİNE MUHTAR olmaya nasıl karar verdiniz?

Ülker Üre
Ülker Üre

Hep erkeklerin muhtar olduğunu gördüm bunca yıl. Kafama takıldı neden hep erkekler muhtar oluyor; neden hiç kadın muhtar yok. Bundan 5 sene önceki seçimlerde aday olmayı düşündüm. Şu anki muhtarımız Selim Bey’de adaylığını koymaya karar vermiş, ben de kendisini arayıp, aday olup olmadığını sordum, evet kardeşim adayım dedi kendisine benimde adaylığımı koyacağımı söyleyince; bana:” Sen, aday olma, beni destekle.” demiştim. Ben de hiç itiraz etmeden büyüktür, diye kendisini desteklemiştim, ancak sonra pişman oldum.
2024 seçimlerinde muhtar adayı olarak çıktım; tepki alacağımı çok iyi biliyordum. Ne de olsa köy yerinde ilk olduğum için adaylığımı seçimlere 6 ay kala açıkladım. Pek çok insan afalladı, kadından muhtar mı olur, diye. Zaman geçtikçe çevremdekiler dobra, açık sözlü kafayı koyduğunu yapan biri olarak tanıdığı için olsa gerek, neden olmasın çok iyi olur, diyenler çoğalmaya başladı.

Eski muhtar Selim Bey, nasıl karşıladı sizin adaylığınızı?

Şu anki muhtarımızdan azalarım tehdit aldı, azalığı bırakmaları için. Ayrıca akrabalarım bana destek olduğu için ağır hakaretler aldı, ben de bunun üzerine köy kahvesinde toplantı yapmaya karar verdim.
Toplantıda her şeyi açık açık anlattım. Yapacaklarımı birlikte, ana baba abi kardeş olarak birlikte ayrım yapılmadan her bireye eşit şartlarda hizmet yapılacağını anlattım. Herhangi bir sorun olduğunda bana gelip sorabileceklerini, dünyada kadının bütün mesleklerde başarılı olduğunu söyledim. Yıllar öncesi Türkiye’mizi başbakan Tansu Çiller’in yönettiğini anlattım.

Muhtarlık her kişinin başvurabileceği bir iş, herkes gibi benim de hakkım olduğunu Atamızın bu hakkı kadınlara da verdiğini belirttim. Muhtarımız Selim Beyin bunu çok kötü şekilde azalarımı, akrabalarımı tehdit edip, ağır hakaretler ettiğini halkıma açıkladım. Gerekenin yapıldığını söyledim.

GÜNDÜZLER’ de sizden önce seçilmiş kadın muhtar var mıdır?

Toplantı sonrası ön yargılı olan ne kadar insan varsa hepsinin toplantıdan sonra kadını bilmeden yargıladıklarını söyleyip, Selim Beyin çekilip benim aday olmamı istediler.
Böylece 7 köyde ilk kadın muhtar adayı oldum.
Genç kızlarımız için de öncülük etmiş oldum; benden cesaret almalarını istedim kısacası.

Mahallenize GÜNDÜZLER adının verilmesiyle ilgili hikâye biliyor musunuz?

Gündüz Alp Beyin mezarının burada olmasından dolayı verilmiştir
GÜNDÜZLER Mahallesinde kaç kişi yaşıyor? Sizin diğer adaylara göre farkınız nedir ki sizi seçmeli mahalleliler?
Mahallemizde şuan 1700 kişi yaşıyor. Benim burcum boğa, burcumun özelliklerini taşıyorum. Köyümde de hükümet kadın derler, yapı olarak, bence artık köyüme bir kadın eli değme vakti geldiğini düşünerek, ya Allah deyin kolları sıvadım.

Muhtar olmak sizin için nasıl bir duygu?

Bence kadın her iş sahasında olmalı diye düşünüyorum kadın eli değen her şey güzelleşir diye düşünüyorum. Erkeklerin de yeri ayrıdır. Kadın erkek birlikte başarmalıyız diye düşünüyorum.
Muhtarlık evrak vermekle olmuyor:” Mahallenizde kaç sokak, cadde, bina, konut, iş yeri var, biliyor musunuz? Zamanla size yansıyan sorunlar olacak elbet ama siz buralara ait eksiklikleri araştırdınız mı?
Mahallenizde kaç okul var. Okulların ihtiyaçlarını araştırdınız mı?” VE sizi neden seçmeli Gündüzler ’de yaşayanlar…
Evet, bunlardan haberim var, merkezdeki mahallelere göre daha az bir de kendi köyüm olduğun için daha kolay benim için…

Okulumuzda bilgisayar eksikliği, öğretmen yetersizliği buna benzer bazı eksiklerimiz var.
Benim zaten aday olmamdaki sebep çok eksiklerimiz var, ihtiyaçlarımız var: Halk olarak öncelik içme suyumuz, sonrası depoya filtre takılması, yollarımız çok kötü durumda, alt yapımız yok; köyümüzün 10 km altından doğalgaz geçiyor; ancak biz yararlanamıyoruz. Bunlar insan hayatını kolaylaştıran şeyler neden bizim köyümüzde olmasın.
Sadece, kadınlara ait çay bahçesi, ekmek fırını ve parkların olması spor aletleri konulması ve bizlerin de bu olanaklardan faydalanmasını istiyoruz.

Ben açıkçası köyümüze hizmet yapmak için gerek büyük şehrin; gerekse devletimizin kapısını aşındıracağım.
Öldükten sonra bile en azından arkamdan “Allah razı olsun, bu hizmetleri yaptı.” demeleri benim için çok önemli ben bu tabuları yıkacağım inşallah.

Allah’ in izniyle Rabbim sağlık verdiği müddetçe köyümüz için elimden geleni yapacağım.” diyerek sözünü bitirdi Ülker Üre.

Azalarıyla birlikte değişime inandılar, onlar hazır… Yolunuz açık şansınız bol olsun, güzel yürekli ÜLKER ÜRE…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler
Benzer İçerikler