- Reklam -

Cilt bakımı

Yazı: Merve Bilgin

Öncelikle cilt bakımı neden gereklidir buna değinelim. Cilt üzerinde biriken ölü tabakayı temizleyerek cildi yenilemek, komedonlardan arındırarak sivilcelerin oluşumunu engellemek ve daha önemlisi cilt esnekliğini ve gençliğini devam ettirmek için gerekli bir uygulamadır.

Mutlaka her ay bir kez cilde profesyonel bir bakım uygulanmalıdır ki gözeneklerimize oksijen akışını sağlayalım. Bu bakımları yaparken en önemli nokta cilt tipimizdir. Kuru ciltlerde kırışıklıklar erken yaşta başlar. Bu cilt tiplerinde pullanmaları önlemek için bol bol nemlendirmek gerekir.

Karma ciltlerde T bölgesi dediğimiz alın, çene, burun yağlı, yanaklar kurudur. Bu cilt tipimizde ise T bölgemizle yanak bölgemize ayrı ürünler kullanmamız gerekir. Gelelim yağlı cilde… En sorunlu cilt tipimizdir. Gözenekler açık, akne ve siyah nokta oluşumu oldukça fazladır.

Yağlı ciltler erken yaşta ciltte sarkma yaratır bu nedenle cildimiz yağlıysa kurutucu ürünler kullanmalıyız ve tonik seçimimizin alkol oranı biraz daha fazla olmalıdır. Bütün bunlara değinmişken ufak bir tüyo verelim sizlere. Eğer karma cildiniz varsa sadece sivilceli bölgelere sabun uygulayın bekletin, daha erken kurutacaktır.

Kuru ve hassas ciltlerde kesinlikle sabun kullanımını önermiyorum. Yağlı ciltlerde ise cildinizin nem dengesini bozmadan haftada iki kez sabunla yıkayabilirsiniz.

Cildiniz çok değerli ona iyi bakın.

- Reklam -

Benzer İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Son Eklenen İçerikler

- Reklam -