- Reklam -

Büyük Taarruz Bisiklet Turu Afyon’da

26 Ağustos, bisikletçiler ve yürüyüşçüler önceden planlandığı gibi sabah 10.00 sularında Kocatepe’de yapılan anma törenine katıldılar.

Ardından, Büyük Kalecik’te Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliğini ziyaret ettikten sonra aralıklı olarak Kışlacık Şehit Köylüler Mezarında, Arif Çetinkaya Anıt Mezarında, Akören Şehitliğinde Anma Törenlerine katıldılar.
Ürkütlü Ahmet’in mezarı ve düşman mevzileri gezisinin ardından
Tınaztepe yakınındaki korulukta konakladılar.
Osman Kutlu 26 Ağustos’ la ilgili yaptığı açıklamada:
“Büyük Taarruz, 26 Ağustos sabahı günün ilk ışıklarıyla ağır topçu atışlarıyla başladı. Taarruz’un en önemli noktaları Kurtkayası , Kalecik, Belentepe ve Çiğiltepe’ydi. Daha taarruzun ilk anlarında birliğinden ayrı olarak mevzisinden fırlayan Yüzbaşı Sami ve Üsteğmen Hamza şimşek gibi ileri atıldılar. Yanlarına koşarak gelen birkaç askerle birlikte toplam 14 kişi, yoğun ateş altında tel örgüleri aşarak 45 dakika içinde Kalecik Sivrisini ele geçirdiler. Tepede düşmanın diktiği haç vardı. Hemen haç’ı indirip yerine Türk bayrağını diktiler. Taarruzun ilk zaferi budur.

Kurtkayasındaki düşmanın yok edilmesi görevi ise 12. Tümen 36. Alay 6.Bölük Komutanı 24 yaşındaki Bayburtlu Üsteğmen Agâh Efendiye verildi. Agâh Efendi,emrindeki 150 Mehmetçik ve Sinoplu Üsteğmen Feyzullah ile beraber düşman tümenine saldırarak büyük bir savaşa başladı. 26 Ağustos öğleden sonra başlayan çarpışmalar 27 Ağustos öğlene kadar sürdü. Düşmanın içine kadar dalan Agâh Efendi onlara ağır kayıplar verdirerek batı istikametine kaçmalarını sağladı. Büyük bir takviye alan düşman birliği yaklaşık 2 bin kişiye ulaşmıştı. Agâh Efendi, 100 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile birlikte şehit düştü. Geriye kalan 50 Mehmetçik ve gelen takviye kuvvetlerimizle düşman bu vadi içinde tamamen yok edildi.”

- Reklam -

Benzer İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Son Eklenen İçerikler

- Reklam -