21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası Etkinlikleri

0
67

Eskişehir’de 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası coşku ile kutlanıyor.

İlk Etkinlik Organize Sanayi Bölgesinde

Eskişehir Orman Genel Müdürlüğü tarafından 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası kapsamında ilk etkinlik Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde yapıldı. Vali Yardımcısı Okan Leblebiciler’in katıldığı Ağaç Bayramı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. OSB Başkanı Nadir Küpeli’nin konuşmasının ardından Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Boz kürsüye geldi. 21 Mart Dünya Ormancılık Haftası’nın anlamı ile konuşmasına başlayan Sayın Boz, Eskişehir’deki ormancılık çalışmalarını özetledi. Boz: “2021 yılında Eskişehir ilimize 4 milyondan fazla fidan diktik. Sadece çam fidanı dikmedik, çınar, akasya, meşe gibi geniş yapraklı türler, kuşburnu, alıç, badem, ceviz gibi meyveli türler, hatta lavanta, adaçayı, kekik, ekinezya, papatya gibi tıbbi ve aromatik türler de diktik. Bu arada Eskişehir’in çok şanslı olduğunu da ifade edeyim. Ülkemizin en büyük devlet fidanlığı ilimizde bulunuyor. Fidanlığımızın 30 milyon adet fidan üretim kapasitesi var. Her yıl ortalama 200 değişik türde 9 milyon fidan üretiyoruz. Fidanlığımız 1937 yılında kurulmuştur. Bu tarihten itibaren ülkemizin çeşitli yerlerine bir milyardan fazla fidan gönderilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Programın devamında nevruz ateşi yakıldı ve üstünden atlama seramonisi gerçekleştirildi. Daha sonra okul bahçesine fidanlar dikildi.

10 bin fidan dağıtıldı

Eskişehir valilik meydanında içinde fotoğraf sergisi de yer alan Etkinlik tüneli hazırlandı. Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Bölge Müdürü İsmail Boz ile birlikte etkinliğin açılışını yaptı. Daha sonra vatandaşlara çeşitli türlerden 10 bin fidan dağıtıldı.

Porsuk Spor Salonu bahçesi ağaçlandırıldı

Eskişehir Orman Genel Müdürlüğü 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası kapsamında Porsuk Spor Salonu bahçesinde ağaçlandırma etkinliği yaptı. Ormanspor Hentbol Takımı oyuncuları ile birlikte fidan dikildi. Daha sonra Eskişehir Ormanspor hentbol müsabakası izlendi. Oyuncular sahaya “Orman Vatandır, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü Kutlu Olsun” yazılı pankart ile çıktılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz